آموزش هایبرنیت در جاوا - درس ششم - مفهوم هایبرنیت
Hibernate بازدید : 895 شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵

درس های گذشته مروری بر مفاهیم اولیه بود تا به مبحث اصلی یعنی مفهوم خود هایبرنیت برسیم. هایبرنیت بی شک محبوب ترین فریمورک ORM در زبان جاوا است. نسخه اولیه آن توسط Gaving king و سایر اعضای تیمش در سال 2001 ارائه شد. رایگان است و تحت مجوز  GNU Lesser General Public License میباشد.

توسعه دهندگان آن در در ابتدا شرکت JBoss بود اما در حال حاضر زیر نظر Redhat  میباشد. آخرین نسخه ارائه شده آن، نسخه 5.2.6 میباشد که در تاریخ 2016-12-20 ایجاد شده است.

استاندارد JPA را کاملا پیاده سازی کرده است، علاوه بر آن متود های مختلف دیگری هم دارد. یعنی برای JPA یک Provider یا Implementation بحساب می آید.

هایبرنیت برای اعمال Persistence و مدیریت اطلاعات پایگاه داده با داشتن دیدگاه شی گرائی نسبت به پایگاه داده در پروژه ها میتواند استفاده شود. ایده اصلی آن ایجاد یک نگاشت بین کلاس های جاوا و جدول های DB میباشد. و توسعه دهندگان بواسطه این دیدگاه شی گرائی بتوانند اطلاعات DB را مدیریت کنند.

پروژه هایبرنیت صرفا به هایبرنیت ختم نمیشود و اگر سایت hibernate.org را مشاهده کنید ابزار های دیگری نظیر Hibernate Validator و ابزار Search و ... مشاهده میکنید اما ما در این مجموعه با ORM آن سر و کار داریم.

برای اطلاعات بیشتر به آدرس http://hibernate.org/orm/ مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با این فریمورک در ادامه درس ها با ما همراه باشید.  نوشتن دیدگاه