آموزش اتصال به پایگاه داده در جاوا از طریق JDBC - آموزش ویدئویی
JDBC بازدید : 1296 جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵

امروزه پایگاه داده ها نقش مهمی را در سیستم های اطلاعاتی ایفا میکنند.

نرم افزار مدیریت پایگاه داده ها یا  Database Management Systemبه اختصار DBMS ها وظیفه مدیریت و ذخیره و بازیابی و ... اطلاعات را بر عهده دارند. تا کنون DBMS های مختلفی نظیر Oracle, MySQL, PostgreSQL,… ارائه شده است که هر کدام ویژگی ها و مزایای مربوط به خود را دارند.

لازم است که در توسعه سیستم های اطلاعاتی بتوانیم اطلاعات را به پایگاه داده ها فرستاده و در آنجا مدیریت کنیم. برای این کار احتیاج به یک واسط بین پروژه های جاوا و DBMS ها داریم که اطلاعات را از کلاس های جاوا از طریق آن به پایگاه داده برای پردازش فرستاده و در آن ذخیره کنیم.

پس ما مستقیما نمیتوانیم از کلاس های جاوا به پایگاه داده ها دسترسی داشته باشیم و احتیاج به این واسط یا به اصلاح Java Database Connectivity Driver به اختصار JDBC Driver داریم.

از طرفی میدانیم برای میدیریت و برقراری ارتباط به پایگاه داده ها با زبان SQL یا  Standard Query Language  سر و کار داریم. در حین توسعه پروژه ها ممکن است دستورات SQL مختلفی را در کلاس های جاوا تعریف کنیم.

اما نکته مهم اینجاست که وظیفه اجرای دستورات SQL در پروژه ها را جاوا بر عهده ندارد!!! دستورات ابتدا از طریق JDBC به DBMS فرستاده میشوند و سپس در آنجا پردازش و اجرا میشوند.

در این دوره مقدماتی همه چیز درباره اتصال به پایگاه داده را از کلاس جاوا یاد میگیریم.

در ابتدا یک DBMS را برای پروژه خود انتخاب خواهیم کرد. که در این مجموعه ما از PostgreSQL به عنوان DBMS استفاده میکنیم. البته در انتهای مجموعه یاد میگیریم که چگونه پس از توسعه پروژه خود پایگاه داده را تعویض کنیم و از پایگاه داده MySQL نیز استفاده میکنیم. این تغییر به این خاطر است که تعویض پایگاه داده در پروژه ها باید به گونه ای باشد که پروژه ما دست خوش کمترین تغییر باشد.

هدف کلی این آموزش نحوه پیاده سازی عملگر های CRUD یعنی Create, Retrieve, Update, Delete (ذخیره، بازیابی،بروز رسانی و حذف ) از پایگاه داده را یادبگیریم.

 در مورد پیش نیاز های این دوره لازم است که با چگونگی کار  DBMSها و دستورات SQL آشنا باشید و با مفاهیم مقدماتی جاوا نیز سر و کار داریم.بخش اول آموزش از طریق لینک زیر در کانال آپارات جاوا کلاس قابل دسترسی است. که در این بخش تنظیمات اولیه را یادمیگیریم و اطلاعاتی را در پایگاه داده ذخیره میکنیم.

http://www.aparat.com/v/jsl5Cدر بخش دوم سایز عملگر های CRUD را بررسی خواهیم کرد و در نهایت پایگاه داده را از PostgreSQL به MySQL تغییر می­دهیم.

از طریق لینک زیر به بخش دوم این آموزش میتوانید دسترسی داشته باشید.


http://www.aparat.com/v/BHhzF   نوشتن دیدگاه